image

Funkcia a účinky systémových (proteolických) enzýmov a ich využitie pri liečbe a predchádzaní širokého spektra zdravotných problémov.

Odkazy: Odkaz 1

V spojení s enzýmami slovo “systémový” znamená to, že pôsobia celotelovo, v mnohých sústavách ľudského tela. Podieľajú sa nielen na trávení, ale v celom tele, vo viacerých systémoch a orgánoch. Majú celostnú úlohu v organizme, preto ak ste vyskúšali mnohé prostriedky, napríklad pri zlom trávení, tak je najvyšší čas doplniť tieto látky. Bez nich sa vám neuľaví a ťažkosti budú pokračovať.

Čo je enzým ?

Enzým je biokatalyzátor – niečo, čo pomáha niečomu inému k tomu, aby to malo lepši a rýchlejší výkon. Chemické reakcie v organizme sú vo všeobecnosti pomalé, avšak enzýmy tieto reakcie urýchľujú. Bez enzýmov by chemické reakcie, vďaka ktorým žijeme, boli príliš pomalé na to, aby sme prežili. V ľudskom tele sa nachádza asi 3000 enzýmov, ktoré sa podieľajú na viac ako 7000 chemických reakciách. Aj keď jednou z ich dôležitých úloh je trávenie, je to ich celkom posledná funkcia. Dôležitejšie úlohy proteolitických (bielkovinu tráviacich) enzýmov sú nasledovné.

Prírodné protizápalové účinky

Enzýmy sú prvou líniou obrany pred zápalom. Zápal je reakciou imunitného systému na akékoľvek podráždenie, či už chemické, mechanické, radiačné, toxické, bakteriálne, vírusové a iné. Povedzme, že máte poranené pravé koleno. Po zaznamenaní takéhoto podráždenia imunitný systém vytvorí bielkovinový reťazec, ktorý je špecifický (obrazne povedané na mieru šitý) pre pravé koleno, (za objav tohto mechanizmu bola v roku 1999 udelená Nobelova cena). Tento reťazec, nazýva sa cirkulujúci imunitný súbor, sa presunie do pravého kolena a spôsobí bolesť, začervenanie a opuch, teda všetky znaky zápalu. Toto je spočiatku užitočná reakcia, je to upozornenie na to, že v kolene sa deje niečo zlé a vyžaduje si to pozornosť. Avšak samotný zápal spôsobuje ďalšie podráždenie, na čo telo reaguje výrobou ďalších, avšak v tom prípade už neužitočných imunitných súborov.

Aspirín, Ibuprofén a ostatné nesteroidné protizapálové lieky majú rovnaký účinok – bránia produkcii imunitných súborov. Bránia však produkcii všetkých typov imunitných súborov, vrátane tých, ktoré sú veľmi užitočné a potrebné, napríklad tie, ktoré podporujú výstelku tenkého čreva a tie, ktoré zabezpečujú správnu funkciu obličiek a pečene. Z toho dôvodu sú takéto lieky zdraviu škodlivé. Len v USA každoročne podľahne týmto liekom 20.000 ľudí a ďalších 100.000 skončí v nemocnici s poškodením pečene, obličiek a krvácajúcími črevami.

Na druhej strane sú systémové enzýmy úplne bezpečné a bez nebezpečných vedľajších účinkov. Nie sú toxické. Systémové enzýmy dokážu rozlíšiť užitočné imunitné súbory od neužitočných, lebo fungujú na princípe zámku a kľúča – pomedzi ich zuby prejdú len správne imunitné súbory a strávené/zničené sú len neužitočné. To zredukuje zápal na nevyhnutné minimum (užitočný, alarmujúci zápal) a tým sa minimalizuje aj bolesť.

Antifibrózne účinky

Enzýmy majú schopnosť tráviť a hojiť fibrózne (zjazvené, poškodené) tkanivo. Fibróza je zjazvené tkanivo a väčšina lekárov si možno z výučby anatómie pamätá, že je to práve postupná fibróza tkaniva, ktorá pomaly vedie ľudské telo k smrti. V samom začiatku procesu starnutia, teda vo veku asi 27 rokov, sa produkcia enzýmov v tele začína znižovať. Deje sa tak preto, lebo telo je počas svojho života schopné vyrobiť len určité množstvo enzýmov. Veľkú časť z toho spotrebuje telo práve do 27 roku. V tomto veku si telo začína uvedomovať, že ak by pokračovalo v rovnakom tempe enzýmovej spotreby, veľmi skoro by sa tak využila celá výrobná kapacita a pri takomto tempe spotreby enzýmov by sa človek nedožil viac ako 40 rokov. (Práve kvôli poruche výroby enzýmov u deti s cystickou fibrózou, sa tieto deti málokedy dožijú viac ako 20 rokov, keďže kvôli akútnemu nedostatku enzýmov trpia postupným zjazvovaním pľúc, čo nakoniec vyvrcholí ich zlyhaním.)

Keďže je telo veľmi sofistikované, radikálne zníži využitie enzýmov – začne si samodávkovať enzýmy akoby kvapkaním z kvapkádla, namiesto doterajšieho dávkovania z lyžičky. Dôsledkom je to, že sa tým zníži schopnosť reparácie tkaniva a telo nie je schopné zabrániť nadmernému ukladaniu fibrínu kdekoľvek v tele, či už ide o miesta po obyčajných poraneniach, až po vnútorné orgány a cievy. To je čas keď sa napríklad u žien začínajú prejavovať choroby ako fibrocystická choroba prsníkov, myómy, pozapálové patologické zmeny na krčku maternice, endometrióza a u väčšiny z nás sa pomaly začína potichučky vyvíjať dobre známa arterioskleróza (kôrnatenie ciev, alebo jednoducho zjazvovanie ciev). Neskôr sa vďaka ukladaniu fibrínu (zjazvovaniu) začínajú zmenšovať vnútorné orgány (vrátane mozgu), ktoré strácajú na výkone. Aj kvôli nízkej produkcii enzýmov sa v neskoršom veku rany (vrátane zlomenín) hoja ťažšie, sú tvrdé a zanechávajú viditeľné jazvy. Samozrejme, okrem nedostatku enzýmov tu sú aj iné faktory, napríklad nedostatok vitamínov a minerálov.

Ak nahradíme zníženú produkciu enzýmov, je možné kontrolovať a redukovať zjazvené a fibrózne tkanivo, ktoré telo zaťažuje. Mnohí americkí lekári a najmä špecialisti v oblasti plastickej chirurgie, si až teraz čoraz viac začínajú uvedomovať, že pomocou enzýmov je možné vyhladiť dokonca aj staré jazvy, od chirurgických rán, pľúcnych fibróz, obličkových fibróz až po keloidy-nadmerný ras jazvy, staré niekoľko rokov. Lekári v Európe o týchto veciach vedia už dávno a orálne enzýmy používajú v liečbe podobných ochorení viac ako 40 rokov.

Čistenie krvi

Krv nie je len riekou života, ale aj riekou, pomocou ktorej sa bunky a orgány zbavujú nepotrebného toxického materiálu (smetia). Enzýmy podporujú cirkuláciu tým, že krv zbavujú nadmerného množstva fibrínu, ktorý spôsobuje prílišné zahustenie krvi, čoho konečným výsledkom sú krvné zrazeniny a infarkty, alebo porážky. Všetok tento nepotrebný materiál by mal byť filtrovaný pečeňou, avšak väčšina ľudí v súčasnej dobe má pečeň omnoho menej výkonnú (často je samotná pečeň v stave chronickej či akútnej toxicity) a tak sa toxický materiál dostáva naspäť do krvi. Toxický materiál potom koluje v krvi, čakajúc na to, pokiaľ sa uvoľní miesto v pečeni a bude dostatok enzýmov, ktoré toxický materiál vyčistia. Takýto kolobeh môže trvať dni až týždne.

Po užití systémových enzýmov mimo jedla ich žalúdok nevyužije na trávenie potravy, ale prechádzajú do tenkého čreva, odkiaľ sa vstrebávajú do krvi, kde sa podieľajú na systémovom trávení a takto odľahčujú záťaž pečene tým, že:

  1. Odstraňujú nadbytok fibrínu z krvi a znižujú tak zlepovanie krviniek. Už len tieto dva účinky enzýmov pomáhajú predísť krvným zrazeninám a stavom ako sú infarkty a mozgové príhody (porážky).
  2. Štiepia mŕtvy/odpadový materiál na menšie častice a umožňujú mu rýchlejšie opustiť krvný obeh vylúčením do hrubého čreva.
  3. Čistia FC receptory v bielych krvinkách, čím podporujú ich funkciu, schopnosť a pripravenosť čeliť infekciám.

Tu sa dostávame k jedinému upozorneniu pokiaľ ide o užívanie enzýmov. Tie by nemali používať bez súhlasu a dohľadu lekára pacienti s hemofíliou a tí, ktorí užívajú lieky riediace krv, ako Heparín, Coumadin, Phlavix, Warfarín a podobné, keďže enzýmy môžu zvýšiť ich účinok a spôsobiť tak prílišné zriedenie krvi.

Imunomodulačný účinok

Enzýmy majú adaptogénnu schopnosť optimalizovať stav organizmu a imunity. Keď imunitný systém slabne, stávame sa náchylnými na infekcie avšak, ako bolo spomenuté, enzýmy imunitu podporia. Naopak, ak imunita pracuje prehnane, systém vyrába protilátky, ktoré napádajú vlastné bunky tela (ako je to pri skleróze multiplex, reumatoidnej artritíde, lupuse a pod. V takom prípade enzýmy imunitný systém “schladia” tak, že takéto protilátky strávia.

Antivirálny účinok

Vírusy sú niekedy nebezpečné preto, keď sa v tele množia. Množia sa hlavne pri odstránení toxických látok v organizme. Na to, aby toho boli schopné, sa potrebujú spojiť s DNA v bunkách tela, pomocou média, ktorým je vonkajšia bielkovinová stena bunky. Tá po preniknutí vírusu do bunky niekoľkokrát zhrubne, čím napadnutú bunku a samotný vírus bráni/schováva pred imunitnou reakciou. Čokoľvek, čo dokáže narušiť integritu vírusu chrániaceho bielkovinového obalu, má schopnosť umožniť imunite jednak zníčiť vírus a jednak zabrániť ďalšiemu množeniu vírusu. Systémové enzýmy vedia rozlíšiť medzi bielkovinou (resp. bielkovinovým obalom), ktorá je normálna a takou, ktorá chráni pred vírusom napadnutú bunku, (ako bolo spomenuté, je to mechanizmus podobný zámku a kľúča). Chorú bielkovinu následne strávia a umožnia imunite premnožené vírusy zničiť. Nakoniec strávia pozostatok – fibrín.

Protirakovinové účinky

Princíp je podobný ako pri antivirálnom účinku. Enzýmy trávia bielkovinový ochranný obal zhubných buniek, čím umožňujú lepší prístup imunite, ako aj protirakovinovým liekom (či už prírodným, alebo chemickým).

(Pokračovanie).

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.