image

Enzýmy sú molekuly, ktoré účinkujú ako katalyzátory všetkých telesných chemických reakcii a sú teda neodlučiteľnou súčasťou života.

Odkazy: Odkaz 1

Poznáme dve základné kategórie enzýmov: tráviace žalúdočné enzýmy, ktoré pomáhajú rozkladať časti jedla, aby boli jeho výživové prvky vstrebateľné a metabolické (systémové) enzýmy, ktorých primárna úloha začína v krvnom obehu trávením nežiadúcich zvyškov a následným presunutím sa do telových buniek, kde toto trávenie a iné funkcie pokračujú. Chronický nedostatok enzýmov oslabuje imunitný systém, prispieva k chorobám a v konečnom dôsledku spôsobuje choroby ako aj rakovinu. Oba typy enzýmov sú produkované telom, ale sú tiež dopĺňané orálne v surovej strave. Pre dosiahnutie optimálneho zdravia sú dôležité obe formy prísunu.

Ľudské telo, hlavne pankreas, produkuje 22 typov enzýmov. Táto produkcia sa znižuje vekom. (Preto je výskyt rakoviny častejší u starších ľudí. Žiaľ, v industrializovanom svete v 21. storočí má čoraz viac mladých ľudí nedostatok enzýmov a teda náchylnosť k rakovine). Tri základné tráviace enzýmy, amyláza, lipáza a proteáza štiepia uhľohydráty, tuky a bielkovinu. Celuláza a laktáza štiepia vlákninu a mliečne produkty. Tieto enzýmy pracujú v žalúdku počas periódy predtrávenia, avšak, ak je jedlo varené, alebo industriálne spracované, jeho prírodné enzýmy sú zničené. Denná konzumácia takéhoto vareného, alebo inak spracovaného jedla preto zaťažuje organizmus, keďže dochádza k stálemu, ba až rastúcemu chronickému nedostatku enzýmov a teda k záťaži predtráviaceho procesu.

Pri tomto nedostatku tráviacich enzýmov v predtráviacom procese, telo produkuje nadmerné množstvo žalúdočnej kyseliny v snahe pomôcť tráveniu. Toto však samozrejme spôsobuje gastrointestiálny reflux (“pálenie záhy”), plyny, nafukovanie a podvýživu (aj u obéznych ľudí) a to kvôli neukončenému tráveniu. Len čiastočne natrávené bielkoviny potom hnijú v toxických substanciách v tenkom čreve. Prechodom týchto toxínov do krvného obehu je okamžite napadnutý imunitný systém, čo spôsobuje zdravotné problémy, keďže tieto toxíny sa usádzajú postupne hromadia v bunkách celého tela. Konzumácia surových potravín, obmedzenie tepelne spracovaných jedál, dokonale prežúvanie jedla (aby sa aktivovali enzýmy v slinách) a stály prísun enzýmov počas jedla (hlavne u chorých a starších ľudí), je preto vitálne dôležitý pre nápravu chronického nedostatku enzýmov. Jedlo bohaté na enzýmy zabezpečí dokonalý tráviaci proces a zabezpečí tiež dostatok enzýmov pre iné potrebné procesy tela.

Doplňujúc prácu tráviacich enzýmov, metabolické (systémové) enzýmy sprevádzajú virtuálne každú chemickú reakciu a bunkovú funkciu tela, vrátane čistenia krvi a ochrany proti zápalovým procesom. Vážny a nebezpečný nedostatok vzniká v prípade, keď sa tieto metabolické enzýmy spotrebujú na žaludočné trávenie, (kôli nedostatku spomínaných tráviacich enzýmov). Takto nedostatkom metabolických enzýmov oslabený imunitný systém nie je schopný zabrániť zhromažďovaniu patogénov (spôsobujúcich choroby) a karcinogénov (spôsobujúcich rakovinu), preto telo nie je schopné zabrániť prípadnému premnoženiu sa buniek (bujneniu).

Takmer všetky patogény, vrátane nádorových buniek, sú chránené bielkovinovým obalom, tzv. “fibrínom”, čo spôsobuje ťažkosti imunitnému systému v identifikovaní a zničení patogénu. Tento obal môže byť až 15 násobne hrubší, ako membrána zdravej bunky. Práve preto sú metabolické enzýmy veľmi potrebné. Väčšia časť týchto enzýmov sú proteázy, alebo “proteolytické”, čo znamená, že urýchľujú štiepenie proteínov (bielkovín). Pri ich dostatku trávia obranný fibrín a vystavujú nádorovú bunku imunitnému systému.

Zdravý pankreas produkuje väčšinu z enzýmov, avšak pri nedostatku telom vyrábaných enzýmov (čo je v industrializovanom svete narastajúcim problémom), sú pre správne fungovanie metabolických obranných procesov potrebné náhradné enzýmy v podobe zvýšeného prísunu v surovej strave a pri výskyte choroby v podobe enzýmových výťažkov vo veľkých dávkach. Tieto doplnkové enzýmy sa musia užívať na lačno, aby neboli zúžitkované trávenim, ale aby boli rýchlo vstrebané v tenkom čreve do krvného obehu a takto sa krvou dostali k bielkovinovému obalu nádorovej, či akejkoľvek inej nezdravej bunky. Kôli svojím bielkovinu tráviacim schopnostiam, vysoké terapeutické dávky metabolických/pankreatických enzýmov sú v metabolickej medicíne úspešne používane desiatky rokov.

Účinok pankreatických enzýmov v rakovinovej liečbe bol prvykrát objavený na začiatku 20. storočia škótskym embryológom Johnom Beardom, ktorý zistil, že bunka placenty je je takmer identická so zhubnou bunkou. Pozorujúc, že bunky placenty prestavajú rásť vo ôsmom týždni tehotenstva, kedy sa začína produkcia enzýmov v rastúcom plode, Beard došiel k záveru, že zhubné bunky musia reagovať na pankreaticke enzýmy podobne, ak sa tieto dodajú telu v dostatočnom množstve.

Beard potvrdil svoju teóriu s obrovským úspechom, aplikujúc pankreatické džúsy a následným odstránením nádorov u zvierat a neskôr u ľudí. Tieto objavy boli publikované v monografe 1911 pod názvom Enzýmová terapia rakoviny. Po jeho smrti v roku 1923 ostala jeho práca istým spôsobom zabudnutá, až pokiaľ Texaský zubný lekár túto závažnú teóriu o 40 rokov neskôr znovu nepotvrdil.

Špecialista na nádorové ochorenia z New Yorku Dr. Nicholas Gonzales prehodnotil Kellyho pacientov v roku 1981 keď bol ešte medikom na univerzite Cornell. Súčasťou bol aj výskum orálnych pankreatických enzýmov na liečbu rakoviny, čo napokon použil aj vo svojej nasledujúcej praxi liečenia pokročilých nádorov. V tejto liečbe prírodnými metódami, hlavne enzýmami, úspešne pokračuje dodnes.

Zdravý človek, ktorý dodržiava pravidlá zdravej výživy, má predpoklad dostatočného prísunu enzýmov. Ľudom, u ktorých prevažuje varená strava (a teda chronický nedostatok enzýmov), sa odporúča prijímať kvalitné enzýmové doplnky. Pacienti, ktorí trpia degeneratívnymi, alebo inými ochoreniami v dôsledku nedostatku enzýmov, by mali prijímať vyššie dávky pankreatických enzýmov orálnou formou. U ľudí s rakovinovým ochorením sa v metabolickej medicíne podávajú megadávky enzýmovych pripravkov v injekčnej forme, čo má lepší efekt, keďže sa enzýmy vstrekujú priamo do krvi. Tam, kde intravenózne formy enzýmov nie sú k dispozícii, odporúčajú sa megadávky v orálnej forme.

Odborníci venujúci sa metabolickej medicíne, odporúčajú nasledujúce podobné zloženie v jednej enzýmovej tablete (podávanej niekoľkokrát denne spolu s inými preparatmi, ako Amygdalin – vitamin B17, zinok, Emulzný vitamín A a E, Selén a iné):

 • Pancreatín - 1250mg
 • Papain - 150mg
 • Bromelain - 150mg
 • Trypsín - 125mg
 • Lipaza - 50mg
 • Amyláza - 50mg
 • A-chymotrypsín - 45mg
 • Rutín - 100mg
 • Zinok gluconát - 10mg
 • Super oxide dismutase - 50mcg
 • Kataláza - 200 Units
 • L-Glutathione - 10mg

Komentáre 1

 • Dušan
  Dušan 2022-02-16 23:46:54

  Ahoj. Kde sa dajú kúpiť tieto enzýmy? Konkrétne pankreatin?