image

Dioscorea batatas patrí medzi takzvané superpotraviny a hovorí sa o ňom ako o rastline budúcnosti. Hľuza má veľkú a jedinečnú schopnosť ukladať svetelný éter (v Číne energia Čchi) dôležitý pre ľudské telo a pôsobiaci ako aktivátor pri budovaní vnútorných a vonkajších síl potrebných pre našu imunitu a psychickú vyrovnanosť.

Svetelný koreň obsahuje látky pôsobiace veľmi priaznivo na ľudský organizmus. Pomáha voľnému prúdeniu životných síl, dodáva ľuďom vitalitu, pevné zdravie, fyzickú silu a mladistvý vzhľad. Nemá negatívne vlastnosti zemiakov, má schopnosť uzdravovať a posilňovať imunitný systém. Zvláštnosť svetelného koreňa však spočíva v hojnosti a merateľnosti obsiahnutých látok vo vyváženom pomere.

 

Svetelný koreň je na obsah látok veľmi bohatá a výnimočná koreňová zelenina. Jeme ho najradšej surový a aj v malom množstve nám dodáva silu, akú sme zatiaľ nenašli v žiadnej inej potravine. Je zaujímavé, že ak si vezmeme kúsok Svetelného koreňa pred jedlom, najeme sa dosýta z menšej porcie, než keby sme predtým koreň nejedli. To isté platí pokiaľ ho do jedla pridáme.

 

Z hľadiska obsahu živín je hlavnou zásobnou látkou polysacharid škrob. V hľuzách nájdeme tiež veľmi zaujímavý proteín dioscorin, asi 2% steroidného sapogeninu diosgeninu, fenolické látky nazvané batas I – V, ďalej špecifický sliz cholín, glykoproteidy, rad aminokyselín a iné. Diosgenín, fytoestrogén ktorý pomáha produkovať estrogén a progesterón - dopĺňa tak yin a alantoín, prírodná zložka, ktorá urýchľuje rast zdravého tkaniva a skracuje dobu hojenia. Športovo založení ľudia ho užívajú na rast svalovej hmoty, zlepšenie fyzického výkonu a pre lepšiu a efektívnejšiu regeneráciu po cvičení, alebo fyzickej záťaži. U žien pôsobí predovšetkým ako fytoestrogén podporujúci správnu hormonálnu hladinu. Má aj protistresové účinky, pomáha znižovať únavu a zlepšuje mentálnu odolnosť a psychickú vitalitu. Čínska medicína ho ordinuje aj ako veľmi drahé afrodisiakum, kde mužom značne zvyšuje výkon po všetkých stránkach, ženám zjemňuje pleť a pri jeho konzumácii „mladnú“. Obkladmi sa liečia rôzne kožné choroby.

 

Fenolické látky majú silné antioxidačné účinky a v ľudskom organizme prejavujú zvýšenú odolnosti voči voľným radikálom, majú tiež protizápalové účinky a podieľajú sa významnou mierou na prevencii arterosklerózy. Cholín má lipotropický účinok, podieľa sa na využití tukov a cholesterolu vytvára ochranu pečene (príp. podporuje liečbu) pred poškodením alkoholom, toxínmi a liekmi. V organizme je cholín stavebnou látkou pre acetylcholín, ktorý je hlavným prenášačom nervových vzruchov do mozgu a do nervosvalovej platničky. Novšie výskumy dávajú prísun cholínu v potrave do súvislosti so zdravým vývojom a regeneráciou mozgu, funkčnou reprodukciou človeka a zdravým srdcom.

 

Svetelný koreň je bohatý na zinok a niacín, v porovnaní so zemiakmi má asi tisíckrát väčšie množstvo vitamínu A, viac železa, viac vápnika, viac vitamínu C, aminokyselín a doteraz 31 dokázaných stopových prvkov. Je zdrojom kremíku - pôsobí na kožu a vlasy, výsledkom je hladká a hebká pleť, lesklé a silné vlasy.

 

Výnimočné na svetelnom koreni je jeho fyziologická svetelná látková výmena (schopnosť uvoľňovať svetlo). V dnešnej dobe žiaľ aj vďaka vysoko pretechnizovanému spracovávaniu potravín sa práve táto vnútorná kvalita v potravinách, súvisiaca s disponibilným svetelným éterom, zmenšuje. Konzumácia svetelného koreňa tu práve ponúka možnosť vyváženia tohto nedostatku.

 

Podľa čínskej bylinkárskej knihy môžeme o jeho pôsobení povedať, že je v chuti neutrálny, podporuje a upravuje trávenie a premieňa črevnú flóru na užitočné baktérie, stimuluje endokrinné žľazy, posilňuje slezinu, obličky a pľúca, vyživuje esenciu semena, omladzuje, znižuje cukor v krvi a pôsobí všeobecne ako vysoko účinný prostriedok posilňujúci imunitu (imunotonikum). Okrem svojich potenciálnych liečivých vlastností je Svetelný koreň výživnou potravou a je zdrojom aj vitamínu B a glutamínu. Na každého človeka účinkuje trochu inak. Na začiatku stačí konzumovať 1-2 kolieska čerstvého koreňa denne, alebo v práškovej forme stačí denná dávka na špičku noža pre dospelého človeka. Svetelný koreň chránime pred elektrosmogom a kovovými predmetmi (odporúčame keramický nôž), aby sa nezhoršila jeho kvalita.

 

Podľa výroku Dr. Rudolfa Steinera z 20-tych rokov minulého storočia, ide o významnú potravinu budúcnosti. Vysoko si ho cení a odporúča uznávaná lekárka Dr. Cornelia Hahn, ktorá tvrdí, že je povzbudzujúci najmä pre ľudí vo vysoko civilizovaných krajinách. Dáva silu a podporuje voľný tok životných síl v tele...Všetko, čo ste sa do tejto chvíle dočítali svedčí o tom, že svetelné korene by sa mali stať bežnou súčasťou našej stravy, pretože posilňujú naše telo a majú schopnosť ho uzdravovať.

Účinky Svetelného koreňa môžeme zhrnúť:

 

 • vhodný pri poruchách imunity a chronickej únave
 • omladzuje a celkovo vitalizuje
 • posilňuje a pôsobí na slezinu, obličky a pľúca (kašel, dušnosť)
 • upravuje a podporuje trávenie
 • zdroj kremíka - pôsobí na kožu a vlasy, výsledkom je hladká a hebká pleť, lesklé a silné vlasy
 • stimuluje žľazy s vnútornou sekréciou (hypofýza, štítna žľaza...)
 • harmonizuje hladiny cukru a cholesterolu v krvi
 • má priaznivý vplyv na hormonálnu nervovnováhu u žien, na menštruačné bolesti a klimaktérium (prechodové ťažkosti), vnútorné emocionálne dysharmónie u žien
 • pôsobí ako afrodisiakum a vyživuje esenciu semena
 • používa sa ako prírodné antidepresívum, má ukľudňujúci efekt
 • pomáha pri migrénach a nespavosti
 • upravuje problém s častým močením – polyuria

 

Aby sa zachovala jedinečná schopnosť svetelného koreňa - schopnosť ukladať svetelný éter - je nutné dodržiavať pri jeho pestovaní a spracovaní isté pravidlá. Schopnosť ukladať svetelný éter majú výhradne samčie rastliny. Konzumuje sa lúpaný alebo nelúpaný. Vhodný na chlieb, do šalátov, ako príloha k jedlu, do polievok i rôznych zeleninových zmesí. Varený chutí ako veľmi dobrý zemiak. Skladuje sa podobne ako koreňová zelenina, najlepšie vo vlhkej pivnici v piesku, alebo voľne položený na chladnejšom mieste mimo dosah elektomagnetického žiarenia, teda nemal by byť skladovaný v chladničke.

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.