image

Projekčné zóny vnútorných orgánov na chrbtici

Odkazy: Odkaz 1
 1. Problémy so stavbou kostry. Projekčné zóny sa nachádzajú na povrchu siedmeho krčného stavca (C7). Prejavuje sa bolesťami okostice pri dotyku a nepríjemným, nepohodlným pocitom.
 2. Hlava pankreasu. Zóny sa nachádzajú pod začiatkom lebky na pravej strane. Prejavuje sa zvýšeným napätím svalov v tejto oblasti a bolesťami pri dotyku.
 3. Bazilárna migréna. Zóny sa nachádzajú na bočných výbežkoch prvého krčného stavca (C1), na bočnej línii sprava alebo zľava. Prejavuje sa bolestivosťou pri dotyku. Zvieranie stavcov spôsobuje oslabenie prekrvenia hlavy.
 4. Horné pole pravej obličky. Projekčné zóny sú na krku na úrovni priečnych výbežkov sprava (C1 – C2). Prejavuje sa bolestivosťou v tejto oblasti. Bolesti súvisia so stavom a funkčnosťou pravej obličky.
 5. Dolné pole pravej obličky. Projekčné zóny sa nachádzajú na svaloch pravej bočnej línie v oblasti stavcov krčnej chrbtice (C5 – C6).
   
 6. Močovod pravej obličky. Nachádza sa vnútri svalov blízko pravého ramenného kĺbu. Prejavuje sa zvýšeným napätím svalov a bolesťami.
 7. Dno žlčníka. Nachádza sa na úrovni tŕňovitého výbežku stavca (Th2) na pravej strane. Prejavuje sa zvýšeným napätím svalov v tejto oblasti a bolestivosťou pri dotyku.
 8. Pravá strana priečneho tračníka hrubého čreva. Projekčné zóny na pravej strane lichobežníkového svalu. Prejavuje sa bolestivosťou a zvýšeným napätím svalov.
 9. Krčok žlčníka. Nachádza sa na úrovni tŕňovitého výbežku stavca (Th4) na pravej strane. Prejavuje sa zvýšeným napätím svalov v danej oblasti a bolestivosťou pri dotyku.
 10. Projekčná zóna pravého prsníka. Nachádza sa na svaloch ramena pri vonkajšom okraji pravej lopatky. Prejavuje sa bolesťami pri rôznych problémoch s prsníkom.
   
 11. Pečeňová kapsula, periatritída ramena a lopatky, osteochondróza krku. Zóny sa nachádzajú na pravom pleci v oblasti deltového svalu. Prejavujú sa bolestivosťou a zhoršeným prekrvením ramenného kĺbu.
 12. Energetická nerovnováha v pľúcach. Nachádza sa v centre lopatky v oblasti svalov a okostice. Pri problémoch sa objavuje bolestivosť v danej oblasti. Pri poraneniach sa narúša automatika dýchania.
 13. Pravá oblička a močový mechúr. Nachádza sa v oblasti malého oblého svalu a v podpazuší. Pri zdravotných problémoch sa prejavuje bolesťami svalov v tejto oblasti, rastom papilómov a pigmentáciou.
 14. Pravá časť pečene. Zóny sa nachádzajú na medzilopatkovom svale medzi tŕňovitými výbežkami stavcov a stredovým okrajom lopatky, na úrovni tŕňovitých výbežkov (Th4 – Th6). Prejavuje sa bolesťami.
 15. Pravá oblička. Projekčná zóna sa nachádza v oblasti chrbtice, konkrétne svalov, ktoré ju obklopujú sprava na úrovni stavcov (Th7 – Thl0). Prejavuje sa bolesťou a nepríjemným, nepohodlným pocitom, zvieraním stavcov.
   
 16. Pravá oblička. Projekčná zóna sa nachádza v oblasti chrbtice, konkrétne svalov, ktoré ju obklopujú sprava na úrovni stavcov (Thl 1 – L2). Prejavuje sa bolestivosťou svalov chrbtice v danej časti tela a zvýšením ich napätia.
 17. Pravá nadoblička. Projekčné zóny sa nachádzajú na pravej strane chrbtice na úrovni Th11. Okrem toho zasahujú aj do rebrového oblúka a jeho bočnej línie.
 18. Nedostatočné prekrvenie orgánov nachádzajúcich sa v oblasti panvy. Zóna, ktorá poukazuje na zdravotné problémy, sa nachádza na vonkajšej strane ramena, v oblasti spojenia tricepsu a bicepsu. Pri problémoch sa prejavuje bolestivosťou, niekedy aj pálčivými bolesťami.
 19. Vzostupný tračník hrubého čreva. Nachádza sa v hornej časti bedier na úrovni predných šikmých brušných svalov a širokého chrbtového svalu. Prejavuje sa bolesťami a zvýšením svalového napätia.
 20. Pravá časť tenkého čreva. Nachádza sa uprostred spodnej časti bedier na úrovni šikmých brušných svalov. Prejavuje sa bolesťami a zvýšením svalového napätia.
   
 21. Zápal ramenného kĺbu. Zóny sa nachádzajú v oblasti kĺbových štruktúr ramena. V prvých fázach choroby sa prejavuje bolestivosťou okostice.
 22. Parenchyma pravej obličky. Nachádza sa na vrchnej časti hrebeňa bedrovej kosti na pravej strane. Prejavuje sa bolesťami pri dotyku a stláčaní danej oblasti.
 23. Hlava a telo pankreasu. Zóny sa nachádzajú na koži predlaktia na pravej strane bližšie k lakti. Pri zdravotných problémoch je postihnutá pokožka (suchosť, drsnosť a psoriáza).
 24. Vzostupný tračník hrubého čreva. Projekčné zóny na svaloch predlaktia na vrchnej vonkajšej strane, a tiež na svaloch medzi ramenom a vretennou kosťou. Prejavuje sa bolestivosťou pri dotyku, niekedy tiež pálčivou bolesťou v tejto oblasti.
 25. Močový mechúr (pravá polovica). Projekčné zóny na veľkom sedacom svale v oblasti jeho spojenia s bedrovou kosťou. Prejavuje sa bolesťami pri dotyku a zvýšeným svalovým napätím.
   
 26. Tenké črevo. Zóny na tŕňovitom výbežku stavca L3 – L4 a na svaloch nachádzajúcich sa pozdĺž stavcov. Prejavuje sa bolestivosťou okostice a svalov.
 27. Tenké črevo (pravá strana). Projekčné zóny sa nachádzajú v oblasti veľkého sedacieho svalu pod krížovo-bedrovým kĺbom. Pri zdravotných problémoch alebo disfunkciách sa objavuje bolesť pri dotyku v danej oblasti.
 28. Pravý vaječník u žien a pravá genitália u mužov. Projekčná zóna sa nachádza na línii veľkého sedacieho svalu smerom k bedrovej kosti. Prejavuje sa bolesťami pri ohmatávaní.
 29. Problémy s pravým bedrovým kĺbom. Zóny sa nachádzajú nad oblasťou krčka stehennej kosti a v oblasti malého a stredného sedacieho svalu. Pri zdravotných problémoch sa objaví bolesť v kĺbe a vo svaloch v jeho blízkosti.
 30. Pohlavné orgány (pravá strana). Projekčné zóny sa nachádzajú pod veľkým sedacím svalom na pravej strane krížov. Prejavuje sa bolestivosťou v tejto oblasti a pálčivými bolesťami.
   
 31. Pravé pľúca. Projekčná zóna na palci pravej ruky (články, nechtové lôžko, začiatok palca). Prejavuje sa deformáciou, narušením formy a bolestivosťou.
 32. Vzostupný tračník hrubého čreva. Projekčné zóny na ukazováku pravej ruky. Prejavuje sa deformáciou nechtového lôžka (mykózy) a niekedy tiež bolestivosťou článkov prsta.
 33. Nervový systém. Zóny sa nachádzajú na prostredníku a prsteníku. Prejavuje sa deformáciou nechtových lôžok (mykózy), a tiež bolesťou v kĺboch prstov.
 34. Tenké črevo. Projekčná zóna na malíčku pravej ruky. Prejavuje sa deformáciou nechtového lôžka (mykózy) a niekedy tiež bolesťou v kĺboch.
 35. Poškodenie sedacieho nervu. Projekčná zóna sa nachádza uprostred pravého sedacieho svalu a na zadnej vonkajšej strane bedra a holene. Prejavuje sa bolestivosťou pozdĺž nervu.
   
 36. Artróza pravého bedrového kĺbu. Zóny sa nachádzajú na bočnom vonkajšom povrchu bedra. Prejavuje sa bolestivosťou svalov pri dotyku.
 37. Artróza pravého kolenného kĺbu. Projekčná zóna sa nachádza na ploche od skrížených väzov po zadný povrch bedra smerom hore. Prejavuje sa bolestivosťou väzov a svalov pri narušení kĺbu.
 38. Pravá oblička. Projekčná zóna sa nachádza na spodnej tretine zadného povrchu bedra. Pri ochoreniach sa prejavuje bolestivosťou pri dotyku.
 39. Väzy pravého kolenného kĺbu. Zóny sa nachádzajú na zadnom povrchu kolenného kĺbu a nad kĺbom. Zdravotné problémy sa prejavia bolesťou v danej oblasti, hlavne bolesťou skrížených väzov.
 40. Močovod pravej obličky. Projekčná zóna sa nachádza na zadnom povrchu holene, na strednej línii holenného svalu až po miesto jeho spojenia s achilovou šľachou. Pri disfunkciách sa objavuje bolesť svalov nachádzajúcich sa v oblasti danej línie.
   
 41. Dno žlčníka. Projekčná zóna sa nachádza v hornej tretine oblasti od hornej hlavice ihlice k vonkajšiemu členku, smerom dole po vonkajšom bočnom povrchu holene pravej nohy. Prejavuje sa bolestivosťou svalov v danej oblasti pri dotyku.
 42. Telo žlčníka. Zóny sa nachádzajú v prostrednej tretine oblasti od hornej hlavice ihlice k vonkajšiemu členku, smerom dole po vonkajšom bočnom povrchu holene pravej nohy. Prejavuje sa bolestivosťou svalov v danej oblasti pri dotyku.
 43. Žlčovody. Projekčná zóna sa nachádza v dolnej tretine oblasti od hornej hlavice ihlice k vonkajšiemu členku, smerom dole po vonkajšom bočnom povrchu holene pravej nohy. Prejavuje sa bolestivosťou svalov v danej oblasti pri dotyku.
 44. Choroby pravého členkového kĺbu (artróza). Projekčná zóna sa nachádza na vnútornej bočnej línii kĺbnej chrupavky. Prejavuje sa bolestivosťou okostice pri dotyku.
 45. Tendinitída (zápal šliach prstov). Projekčnou zónou je oblasť achilovej šľachy. Počas zápalu je charakteristická bolesť pri dotyku.
   
 46. Hrubé črevo. Zóny sa nachádzajú na vonkajšej časti päty pod členkom ľavej a pravej nohy. Prejavuje sa bolestivosťou okostice pri dotyku.
 47. Choroby ľavého členkového kĺbu (artróza). Projekčná zóna sa nachádza na vnútornej bočnej línii kĺbnej chrupavky. Prejavuje sa bolestivosťou okostice pri dotyku.
 48. Žlčovody. Zóny sa nachádzajú v dolnej tretine oblasti od hornej hlavice ihlice k vonkajšiemu členku, smerom dole po vonkajšom bočnom povrchu holene ľavej nohy. Prejavuje sa bolestivosťou svalov.
 49. Telo žlčníka. Zóny sa nachádzajú v prostrednej tretine oblasti od hornej hlavice ihlice k vonkajšiemu členku, smerom dole po vonkajšom bočnom povrchu holene ľavej nohy. Prejavuje sa bolestivosťou svalov  danej oblasti pri dotyku.
 50. Dno žlčníka. Projekčná zóna sa nachádza v hornej tretine oblasti od hornej hlavice ihlice k vonkajšiemu členku, smerom dole po vonkajšom bočnom povrchu holene ľavej nohy. Prejavuje sa bolestivosťou svalov danej oblasti pri dotyku.
   
 51. Močovod ľavej obličky. Projekčná zóna sa tiahne po zadnom povrchu ľavej holene, po zadnej línii holenného svalu až do miesta jeho spojenia s achylovou šľachou. Pri disfunkcii sa objaví bolesť svalov, ktoré sa na danej línii nachádzajú.
 52. Väzy ľavého kolenného kĺbu. Zóny sa nachádzajú na zadnom povrchu ľavého kolenného kĺbu, a tiež nad ním. Pri ochoreniach je daná oblasť bolestivá, a to najmä v oblasti skrížených väzov.
 53. Ľavá oblička. Projekčná zóna sa nachádza na dolnej tretine zadného povrchu ľavého bedra. Pri ochoreniach je miesto bolestivé na dotyk.
 54. Artróza ľavého kolenného kĺbu. Projekčná zóna sa nachádza na ploche od skrížených väzov po zadný povrch ľavého bedra smerom hore. Prejavuje sa bolestivosťou väzov a svalov pri narušení kĺbu.
 55. Artróza ľavého bedrového kĺbu. Zóny sa nachádzajú na bočnom vonkajšom povrchu ľavého bedra. Prejavuje sa bolestivosťou svalov pri dotyku.
   
 56. Pohlavné orgány (ľavá strana). Zóny sa nachádzajú pod veľkým sedacím svalom na ľavej strane krížov. Prejavuje sa bolestivosťou v tejto oblasti a pálčivými bolesťami.
 57. Poškodenie sedacieho nervu. Projekčná zóna sa nachádza uprostred ľavého sedacieho svalu a na zadnej vonkajšej strane bedra a holene. Prejavuje sa bolestivosťou pozdĺž nervu.
 58. Tenké črevo (ľavá strana). Projekčné zóny sa nachádzajú v oblasti veľkého sedacieho svalu pod krížovo-bedrovým kĺbom. Pri zdravotných problémoch alebo disfunkciách sa objavuje bolesť pri dotyku v danej oblasti.
 59. Srdce, tenké črevo. Zóny na malíčku ľavej ruky. Prejavuje sa deformáciou nechtového lôžka (mykózy) a niekedy tiež bolestivosťou článkov prsta.
 60. Nervový systém. Projekčná zóna sa nachádza na prostredníku a prstenníku. Prejavuje sa deformáciou nechtových lôžok (mykózy), a tiež bolesťou článkov prstov.
   
 61. Hrubé črevo. Zóny na ukazováku ľavej ruky. Prejavuje sa deformáciou nechtového lôžka (mykózy), a niekedy tiež bolesťou článkov prsta.
 62. Ľavé pľúca. Projekčné zóny sa nachádzajú na palci ľavej ruky (články, nechtové lôžko a začiatok palca). Prejavuje sa deformáciou konečného článku a bolestivosťou.
 63. Choroby srdca. Projekčné zóny sa nachádzajú na distálnej (dolnej) hlavici lakťovej kosti a na spodnej tretine jej zadného povrchu. Prejavuje sa bolestivosťou pri dotyku.
 64. Choroby ľavého bedrového kĺbu. Projekčné zóny sa nachádzajú nad oblasťou krčka stehennej kosti, v oblasti malého a stredného sedacieho svalu. Choroby sa odrazia bolesťami v kĺbe aj svaloch danej oblasti.
 65. Ľavý vaječník u žien a ľavá genitália u mužov. Projekčná zóna sa nachádza na línii veľkého sedacieho svalu smerom k bedrovej kosti. Prejavuje sa bolesťami pri dotyku.
   
 66. Choroby pohlavných orgánov. Projekčná zóna sa nachádza na tŕňovitom výbežku stavca L5. Pri stláčaní sa prejavuje bolestivosť okostice a posunutie stavca dopredu.
 67. Tenké črevo. Zóny na tŕňovitom výbežku stavca L3-4 a na svaloch nachádzajúcich sa pozdĺž stavca. Prejavuje sa bolestivosťou okostice a svalov.
 68. Ľavá polovica močového mechúra. Projekčné zóny sú na veľkom sedacom svale a v oblasti jeho spojenia s bedrovou kosťou. Prejavuje sa bolestivosťou pri dotyku a zvýšeným svalovým napätím.
 69. Telo a chvost pankreasu. Projekčná zóna je na koži predlaktia ľavej ruky na zadnom povrchu bližšie k lakti. Zdravotné problémy sa prejavujú rôznymi narušeniami pokožky (suchosť, drsnosť a psoriáza).
 70. Zostupný tračník hrubého čreva. Zóny na svaloch predlaktia ľavej ruky na vrchnej vonkajšej časti a tiež na svaloch medzi ramenom a vretennou kosťou. Ochorenia čreva sa prejavujú bolestivosťou pri dotýkaní sa predlaktia, a niekedy tiež pálčivou bolesťou v danej oblasti.
   
 71. Choroby srdca. Zóny sa nachádzajú v oblasti kĺbových štruktúr ramena. Prejavuje sa bolestivosťou okostice v tejto oblasti.
 72. Parenchyma ľavej obličky. Nachádza sa na vrchnej časti hrebeňa bedrovej kosti na ľavej strane. Prejavuje sa bolesťami pri dotyku a stláčaní danej oblasti.
 73. Ľavá strana tenkého čreva. Nachádza sa uprostred spodnej časti bedier na úrovni šikmých brušných svalov. Prejavuje sa bolesťami a zvýšením svalového napätia.
 74. Ľavá strana hrubého čreva. Nachádza sa v ľavej prostrednej časti bedier na úrovni šikmých brušných svalov. Prejavuje sa bolesťami a zvýšením svalového napätia.
 75. Žalúdok. Body na tŕňovitých výbežkoch stavcov Th 11-12 a L1-2 a na svaloch v danej oblasti. Prejavuje sa bolestivosťou a niekedy tiež posunutím stavca Th 11 po osi smerom dovnútra.
   
 76. Zhoršené prekrvenie panvových orgánov. Zóna, na ktorej sa problémy prejavia, sa nachádza na vonkajšej strane pleca, v oblasti spojenia tricepsu a bicepsu. Pri zdravotných problémoch sa objaví bolesť pri dotyku. Ťažké ochorenia zapríčiňujú pálčivú bolesť v danej oblasti.
 77. Ľavá nadoblička. Projekčná zóna sa nachádza v oblasti stavcov na ľavej strane, na úrovni Th 11. Ďalej sa tiahne po rebrovom oblúku až k bočnej línii. Prejavuje sa bolestivosťou pri dotyku.
 78. Pankreas. Projekčné zóny sa nachádzajú v oblasti pílovitých svalov a na ľavej bočnej línii okostice rebier, presnejšie na úrovni 7. a 8. rebra. Taktiež na tŕňovitých výbežkoch stavca na úrovni Th 11-L2. Zdravotné problémy sa prejavujú bolestivosťou pri dotyku v danej oblasti.
 79. Ľavá oblička. Zóny sa nachádzajú na svaloch bedier vľavo na úrovni tŕňovitých výbežkov stavca Th 12. Prejavuje sa bolesťami svalov chrbta v danej oblasti a zvýšením svalového napätia.
 80. Ľavá oblička. Projekčná zóna sa nachádza na svaloch na úrovni stavcov (Th7 – Th9). Prejavuje sa bolestivosťou a nepríjemným, nepohodlným pocitom, zvieraním stavcov a praskaním v danej oblasti pri manuálnej práci.
   
 81. Ľavá oblička a močový mechúr. Ľavá strana chrbtice v oblasti malého oblého svalu a v podpazuší. Pri zdravotných problémoch sa prejavuje bolesťami svalov v tejto oblasti, pri infikácii obličky rastom papilómov a pigmentáciou.
 82. Energetické pole srdca. Nachádza sa uprostred lopatky na svaloch a okostici. Pri ochoreniach sa prejavuje bolestivosťou v danej oblasti. Zranenia zapríčiňujú narušenie automatiky dýchania.
 83. Slezinová kapsula, periartritída ramena a lopatky. Projekčné zóny sa nachádzajú na ľavom ramene v oblasti deltového svalu. Prejavuje sa bolestivosťou a narušením krvného obehu v ramennom kĺbe.
 84. Prsník. Nachádza sa na svaloch ramena pri vonkajšom okraji pravej lopatky. Prejavuje sa bolesťami pri rôznych problémoch s prsníkom.
 85. A. – Srdcové zlyhanie. Zóny pod ľavou kľúčnou kosťou v oblasti hrudného svalstva nad prvým rebrom. Prejavuje sa bolesťami svalov pri dotyku.
 • B. – Prolaps mitrálnej chlopne. Nachádza sa medzi stavcami chrbtice a kostným výbežkom ľavej lopatky, bližšie k vnútornému okraju vrchnej tretiny lopatky, na malom a veľkom medzilopatkovom svale. Prejavuje sa zvýšením svalového napätia a bolestivosťou pri dotyku.
 • C. – Ischémia srdca a angína pectoris. Nachádza sa na vrstve svalov medzi stavcami chrbtice a kostným výbežkom ľavej lopatky, bližšie k jej stredovému okraju, na úrovni druhej tretiny kostného výbežku na veľkom medzilopatkovom svale. Prejavuje sa zvýšením svalového napätia a bolestivosťou pri dotyku.
 • D. – Narušenie srdcového rytmu. Nachádza sa na vrstve svalov medzi stavcami chrbtice a kostným výbežkom ľavej lopatky, na úrovni dolnej tretiny stredovej časti kostného výbežku na veľkom medzilopatkovom svale. Prejavuje sa zvýšením svalového napätia a bolestivosťou pri dotyku.
 • E. – Ischémia. Nachádza sa na ľavej strane svalov v oblasti stavcov, ktoré sa tiahnú od bedier k spodnému kraju ľavej lopatky.
   
 1. Pravá strana hrubého čreva. Projekčné zóny na ľavej strane lichobežníkového svalu. Prejavuje sa bolestivosťou pri dotyku a zvýšeným napätím svalov.
 2. Ľavý močovod. Nachádza sa vnútri svalov blízko ľavého ramenného kĺbu. Prejavuje sa zvýšeným napätím svalov a bolesťami pri dotyku.
 3. Dolné pole pravej obličky. Projekčné zóny sa nachádzajú na svaloch ľavej bočnej línie v oblasti stavcov krčnej chrbtice (C5 – C6).
 4. Horné pole pravej obličky. Projekčné zóny sú na krku na úrovni priečnych výbežkov zľava (C1 – C2). Prejavuje sa bolestivosťou v tejto oblasti. Bolesti súvisia so stavom a funkčnosťou obličky.
 5. Bazilárna migréna. Zóny sa nachádzajú na bočných výbežkoch prvého krčného stavca (C1), na bočnej línii sprava alebo zľava. Prejavuje sa bolestivosťou pri dotyku. Zvieranie stavcov spôsobuje oslabenie prekrvenia hlavy.
   
 6. Chvost a telo pankreasu. Projekčné zóny sa nachádzajú pod začiatkom lebky na ľavej strane. Prejavuje sa zvýšeným napätím svalov v danej oblasti a bolesťami pri dotyku.
 7. Vysunutá platnička krčnej chrbtice. Nachádza sa na tŕňovitom výbežku druhého krčného stavca (C2). Prejavuje sa bolesťami okostice pri dotyku.
 8. Nevyvážená funkcia obličiek a lymfatickej sústavy. Projekčné zóny sa nachádzajú na temene hlavy. Prejavuje sa opuchom a niekedy tiež bolestivosťou okostice lebky v danej oblasti

Komentáre 0

Zatiaľ bez komentárov. Buďte prvý so svojim komentárom.