Shiitake - Lentinula edodes

image

Vzácna huba upravuje nerovnováhu v horných dýchacích cestách, krvnom obehu a ťažkostiach s pečeňou.

Húževnatec jedlý (Lentinusedodes) - huba Shiitake má prirodzené antibakteriálne účinky a pomáha upokojovať vredy a žalúdočné problémy. V Kórei a Číne ju používajú viac ako 1000 rokov. Pri ochrane osôb postihnutých výbuchom atómovej bomby v Hirošime a Nagasaki bolo vyskúšané množstvo podporných látok, ale ako najúčinnejšie sa prejavili účinky plodníc huby Shiitake.

Huby Shiitake pôsobia ako špongia, ktorá vysáva jedovaté látky z tela a preto účinne absorbovala rádioaktívne žiarenie. Ukázalo sa, že predĺžuje a podporuje život tým, že nevytvorí vážne tažkosti žalúdka a hrubého čreva.

Huby Shiitake, rovnako ako hliva, obsahujú betaglukán. Niektoré prípravné klinické štúdie preukázali, že betaglukán, polysacharid získaný zo Shiitake, ktorý dostal názov lentinan, má schopnosť podporovať rast bielych krviniek. Shiitake obsahujú až 37 g vlákniny na 100 g a asi 17 g bielkovín. Nájdeme v nich vitamíny skupiny B, predovšetkým B1, B2, B3 a B5, vitamín D a železo, ale aj vápnik, draslík a fosfor. Lentinan znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Táto huba, patrí medzi najlepšie preskúmané imunomodulátory a látky s najväčším počtom dôkazov o ich protirakovinovej aktivite.V hubách Shiitake nájdeme tiež veľké množstvo proteínov porovnateľných s obsahom proteínov v mäse, avšak s menším obsahom tuku. Shiitake je uznávaný prírodný prostriedok pre civilizovaný svet.

V japonsku je podľa dostupných prameňov využívaný už asi 2000 rokov. Hovorí sa jej tiež elixír života, alebo huba dlhovekosti, pretože potláča riziko zvýšenia krvného tlaku (pozn. nízky tlak nezvyšuje), posilňuje celkovú obranyschopnosť organizmu. Rovnako je skúmaná aj ako prostriedok na tumory.  Má imunostimulačné, antiinfekčné (eliminuje vírusové, bakteriálne, plesňové a parazitálne infekčné ochorenie), protinádorové a rádioprotektívne stimuly. Úspešne sa osvedčil pri prevencii akné. Vedľa aktivačného účinku na organizmus pôsobí tiež ako lapač voľných radikálov a antioxidačná látka.

 

Odkazy:

Podobné produkty

Nariadenie (ES) č. 1924/2006, doplnené o NARIADENIE KOMISIE (EÚ) č. 1047/2012, Nariadenie komisie (EÚ) č. 432/2012. Stanovisko ÚVZ SR 04.04.2013, Stanovisko ÚVZ SR 18.06.2013. Podľa uvedených nariadení sa nesmú pri produktoch uvádzať žiadne neschválené zdravotné tvrdenia, ktoré by mohli vzbudiť dojem ich liečivých účinkov. Nie je to možné ani v prípadoch, keď sú tieto zdravotné tvrdenia potvrdené vedeckými štúdiami.

Cieľom textu nie je zmierniť, alebo liečiť akékoľvek zdravotné, či psychologické stavy, ani pôsobiť preventívne, ani diagnostikovať, ani k takejto činnosti podnecovať. Za žiadnych okolností nenavádzajú čitateľov nahrádzať bežnú „nevyhnutnú“ lekársku starostlivosť, či urgentnú medicínu, ani k tvrdeniam o liečivých účinkoch produktov, či postupov.

Vyzývame vás k tomu, aby ste si v spolupráci s „kvalifikovaným“ zdravotníckym pracovníkom vytvorili v oblasti zdravotnej starostlivosti vlastný názor a urobili vlastné rozhodnutie na základe vášho úsudku a skúmania. Publikované vyhlásenia neboli hodnotené regulačným orgánom. Odporúčame vám, aby ste si pred tým, než niečo zakúpite, alebo urobíte nejaké rozhodnutie, vykonali svoj vlastný individuálny prieskum. Pokiaľ ste práve v lekárskej starostlivosti, tak zmeny vo výžive, alebo zmeny o vzťahu k popisovaným informáciám konzultujte so svojim ošetrujúcim lekárom.

0