Všeobecne pomáha optimalizovať prekrvenie mozgu, tonizovať organizmus, zvyšovať koncentráciu, fyzický výkon, rýchlosť reakcií a pripraviť telo na zvýšenú záťaž s celkovým pocitom pohody. Taurín ochraňuje mozog pred neurotoxickým pôsobením iných aminokyselín. Chráni tak nervové bunky pred poškodením.

Pomáha tiež pri osmoregulácii (udržovanie rovnovážnej koncentrácie iónov) vo vnútri bunky. Medzi ďalšie biologické funkcie taurínu patrí podiel na raste buniek, stabilizácii membrán, pohyblivosti spermií, zahusťovaní žlčovej kyseliny a prenosu nervových vzruchov. Taurín priaznivo pôsobí na športové výkony, pretože stráži hladinu inzulínu a tým umožňuje lepšie zásobovanie svalov glukózou.

Zúčastňuje sa na metabolických procesoch v mozgu. Pôsobí ako výrazný stimulant energie. Jeho prítomnosť v organizme spôsobuje odďaľovanie pocitu únavy pri intenzívnom cvičení. Zvyšuje koncentráciu a navodzuje celkový pocit pohody. Podporuje hydratáciu organizmu počas cvičenia. Je mu tiež pripisovaná úloha ochrany srdca. Pripravuje organizmus na zvýšenú záťaž. Podporuje prekrvovanie mozgu a optimalizuje prenos nervového vzruchu.

Jednou z jeho funkcií je termoregulačná. Pomáha regulovať teplotu tela takže sa telo neprehrieva ani nepodchladzuje.

Reguluje hladinu tekutín vo svaloch tým, že "naťahuje" glukózu a aminokyseliny do svalových buniek. Jeho efekt možno prirovnať účinku inzulínu, teda vlastne pôsobí anabolicky, podporuje, zväčšuje a dáva svalu silu, ale bez znižovanie hladiny krvného cukru.

Má tiež dôležitý efekt aj pri znižovaní hladiny kyseliny mliečnej, čo je dôležité u športovcov, pri intenzívnych tréningoch, alebo u ťažko pracujúcich ľudí. Vďaka hydratácii zvyšuje objem svalových buniek a pomáha udržiavať rovnováhu minerálov, teda potláčať riziko svalových kŕčov. Tvorí 50% voľných aminokyselín srdce - má vplyv na krvný tlak, srdcovú svalovinu a znižuje aterosklerózu srdcových tepien. Jeho nedostatok vyvoláva poškodenie srdcovej svaloviny.

Podieľa sa na metabolizme a trávení tukov, má blahodárne účinky na hladinu cholesterolu. Fyziológovia poznajú po desiatky rokov základnú funkciu taurínu pri premene cholesterolu na žlčové kyseliny. S nedostatkom taurínu je preto spojený nedostatok žlčových kyselín, ktoré sú nevyhnutné pre zabezpečenie dobrého trávenie tukov. Ak máme problémy s trávením tukov, príčinu môžeme hľadať aj v nedostatku taurínu. Má pre telo prospešnú vlastnosť, vďaka ktorej sa znižuje povrchové napätie, čo podmieňuje funkciu pri trávení tukov v tenkom čreve.

Taktiež sa podieľa na produkciu spermií a žlče a reguluje stálu hladinu vápnika v krvi. O tauríne sa píše, že dokáže zbavovať telo toxínov.

 

Odkazy:

Podobné produkty

Nariadenie (ES) č. 1924/2006, doplnené o NARIADENIE KOMISIE (EÚ) č. 1047/2012, Nariadenie komisie (EÚ) č. 432/2012. Stanovisko ÚVZ SR 04.04.2013, Stanovisko ÚVZ SR 18.06.2013. Podľa uvedených nariadení sa nesmú pri produktoch uvádzať žiadne neschválené zdravotné tvrdenia, ktoré by mohli vzbudiť dojem ich liečivých účinkov. Nie je to možné ani v prípadoch, keď sú tieto zdravotné tvrdenia potvrdené vedeckými štúdiami.

Cieľom textu nie je zmierniť, alebo liečiť akékoľvek zdravotné, či psychologické stavy, ani pôsobiť preventívne, ani diagnostikovať, ani k takejto činnosti podnecovať. Za žiadnych okolností nenavádzajú čitateľov nahrádzať bežnú „nevyhnutnú“ lekársku starostlivosť, či urgentnú medicínu, ani k tvrdeniam o liečivých účinkoch produktov, či postupov.

Vyzývame vás k tomu, aby ste si v spolupráci s „kvalifikovaným“ zdravotníckym pracovníkom vytvorili v oblasti zdravotnej starostlivosti vlastný názor a urobili vlastné rozhodnutie na základe vášho úsudku a skúmania. Publikované vyhlásenia neboli hodnotené regulačným orgánom. Odporúčame vám, aby ste si pred tým, než niečo zakúpite, alebo urobíte nejaké rozhodnutie, vykonali svoj vlastný individuálny prieskum. Pokiaľ ste práve v lekárskej starostlivosti, tak zmeny vo výžive, alebo zmeny o vzťahu k popisovaným informáciám konzultujte so svojim ošetrujúcim lekárom.

0

Používame cookies zo služieb tretích strán na marketingové aktivity a na to, aby sme vám mohli poskytnúť lepší zážitok. Prečítajte si o tom, ako používame súbory cookie a ako ich môžete ovládať kliknutím na „Privacy Preferences“.