Boswellia serrata - kadidlo

image

Najdôležitejšou účinnou látkou kadidla je 11-keto kyselina boswellová KBA a AKBA, ktorá inhibuje enzým 5-lipooxygenázu a tým predchádza ochoreniam srdca, mŕtvici, onkologickým ochoreniam a aj Alzheimerovej chorobe.

Kadidlovník pílovitý (Boswellia serrata) je strom, ktorý síce nevyniká svojim vzhľadom, ale pod jeho kôrou sa ukrýva cenná živica nazývaná kadidlo. Kadidlo (olibanum alebo frankincense) je vonná živica. Používa sa v kombinácii s myrhou a balzamom a pri pálení vydáva korenistú vôňu. Využíva sa často pri rôznych náboženských obradoch aj pri meditáciách.

Svoje neodmysliteľné miesto mala živica kadidlovníka už v staroveku, kedy sa používala na balzamovanie a pri obradoch. Ale jeho liečivý potenciál využívali aj starí Egypťania, tradičné indické či ajurvédske liečiteľstvo.

V dnešnej dobe je kadidlovník a kadidlo pomáha pri civilizačných chorobách. Extrakt zo živice kadidlovníka obsahuje mnoho účinných látok ako sú terpény, ale hlavne boswellové kyseliny, ktoré sú známe pre svoje protizápalové a dezinfekčné vlastnosti. Boswellové kyseliny majú porovnateľný efekt s kyselinou acetylsalicylovou v aspiríne, ale nedráždi tráviaci trakt a neriedi krv.

 

Mnohé vedecké štúdie sa zameriavajú na možnosť pomoci pri artritíde a osteoartritíde kyselinou botswellovou. Tá pôsobí v tele podobne, ako nesteroidné antirevmatiká, ale pretože neinhibuje produkciu cyklooxygenáze-1 (COX-1), nemá dráždivé a poškodzujúce účinky na sliznice, ktoré spôsobuje dlhodobé užívanie nesteroidných antirevmatík.

Protizápalový účinok kyseliny boswellovej je epigenetický, čo znamená že kyselina boswellová ovplyvňuje aktiváciu génov, ktoré spôsobujú zápalové procesy.

Kadidlovník pílovitý sa využíva na

 • podpornú liečbu artrózy,
 • artritídy
 • opuchov kĺbov.
 • Potláča zápalové črevné ochorenia a výborne sa osvedčila pri chronických hnačkách.
 • Pomáha na zápaly zubov, koreňov a ďasien.
 • Znižuje hladinu cholesterolu v krvi a zamedzuje ukladaniu lipidov na steny tepien, čím chráni kardiovaskulárny systém.
 • Boswellia blahodarne pôsobí tiež na astmu.
 • Ukázalo sa, že chráni aj mozgové bunky pred zničením.
 • Kyselina boswellová povzbudzuje činnosť lymfatického systému, čo ocenia ženy, ktoré trápi celulitída.

 

Z kozmetického hľadiska je veľmi dôležitý pozitívny účinok extraktu Boswellie na pleť. Vyhladzuje drobné vrásky, navracia pleti pružnosť a redukuje produkciu kožného mazu.

 

Zdroje:

 • https://www.activstar.eu/blog/13
 • Simla B. 2005. Phytochemical investigations on Boswellia species. Dissertation. University of Hamburg, Germany. Pp.256
 • Paul M. 2012. Chemotaxonomic investigations on resin of the frankiscense of Boswellia serrata. Dissertation. Saarland University, Germany. Pp. 245
 • Tucker AO. 1986. Frankincense and Myrrh. Economic Botany 40(4):425-433
 • Safayhi H, Mack T, Sabieraj J, Anazodo MI, Subramanian LR, Ammon HP. 1992. Boswellic acids: novel, specific, nonredox inhibitors of 5-lipoxygenase. J Pharmacol Exp Ther 261(3):1143- 1146.
 • Ernst E. 2008. Frankincense: systematic review. BMJ 337:a2813
 • Ammon HP. 2006. Boswellic acids in chronic inflammatory diseases. Planta Med 72(12):1100-1116.
 • Shah BA, Qazi GN, Taneja SC. 2009. Boswellic acids: a group of medicinally important compounds. Nat Prod Rep 26(1):72-89.

Podobné produkty

21,85 €
18,15 €
18,11 €
32,76 €
18,15 €
14,52 €
18,50 €

Nariadenie (ES) č. 1924/2006, doplnené o NARIADENIE KOMISIE (EÚ) č. 1047/2012, Nariadenie komisie (EÚ) č. 432/2012. Stanovisko ÚVZ SR 04.04.2013, Stanovisko ÚVZ SR 18.06.2013. Podľa uvedených nariadení sa nesmú pri produktoch uvádzať žiadne neschválené zdravotné tvrdenia, ktoré by mohli vzbudiť dojem ich liečivých účinkov. Nie je to možné ani v prípadoch, keď sú tieto zdravotné tvrdenia potvrdené vedeckými štúdiami.

Cieľom textu nie je zmierniť, alebo liečiť akékoľvek zdravotné, či psychologické stavy, ani pôsobiť preventívne, ani diagnostikovať, ani k takejto činnosti podnecovať. Za žiadnych okolností nenavádzajú čitateľov nahrádzať bežnú „nevyhnutnú“ lekársku starostlivosť, či urgentnú medicínu, ani k tvrdeniam o liečivých účinkoch produktov, či postupov.

Vyzývame vás k tomu, aby ste si v spolupráci s „kvalifikovaným“ zdravotníckym pracovníkom vytvorili v oblasti zdravotnej starostlivosti vlastný názor a urobili vlastné rozhodnutie na základe vášho úsudku a skúmania. Publikované vyhlásenia neboli hodnotené regulačným orgánom. Odporúčame vám, aby ste si pred tým, než niečo zakúpite, alebo urobíte nejaké rozhodnutie, vykonali svoj vlastný individuálny prieskum. Pokiaľ ste práve v lekárskej starostlivosti, tak zmeny vo výžive, alebo zmeny o vzťahu k popisovaným informáciám konzultujte so svojim ošetrujúcim lekárom.

0

Používame cookies zo služieb tretích strán na marketingové aktivity a na to, aby sme vám mohli poskytnúť lepší zážitok. Prečítajte si o tom, ako používame súbory cookie a ako ich môžete ovládať kliknutím na „Privacy Preferences“.